Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentfacebooklikeandshare has a deprecated constructor in /home/nv015300/www_root/plugins/content/facebooklikeandshare/facebooklikeandshare.php on line 45

 

Minulé leto sme sa cestou po Chorvátsku zastavili pri jednom predajcovi vedľa cesty, aby sme si doplnili zásoby olivového oleja. Pán nám však okrem oleja ponúkol ochutnať džem s názvom „maslačka“. Netušili sme z čoho je vyrobený, ale chutil vynikajúco. Až o pár dní keď sme na ňom maškrtili sme zistili, že by to mohol byť púpavový džem.

Keďže taká dobrota nevydrží dlho, túto jar sme sa rozhodli vyskúšať spraviť maslačkový džem sami. Problém bol, že sme nemali recept a na slovenských stránkach nájdete len púpavový med no po džeme ani stopy. Našťastie na chorvátskych stránkach bolo receptov veľa a nie len na púpavový džem, ale aj na púpavové víno, takže pred pár týždňami sme sa vybrali na púpavy a pustili sa do varenia.

 

 

 

Recept:

Do hrnca dáme 300ks čerstvo natrhaných púpavových kvetov, zalejeme 3 litrami vody a varíme na miernom ohni. Keď dôjde k varu, pridáme na plátky nasekané 3 citróny a 3 pomaranče. Povaríme kým všetko zmäkne. Môžete zmes rozmixovať ponorným mixérom. Pridáme 3kg cukru a za stáleho miešania varíme až kým sa cukor nerozpustí. (cukru ale odporúčame dať menej, lebo džem bude dosť sladký – ale každý podľa svojej chute). Nakoniec pridajte nejaké prírodné zahusťovadlo – my sme použili agar z morskej riasy.

 

Prajeme Vám Dobré chute