Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentfacebooklikeandshare has a deprecated constructor in /home/nv015300/www_root/plugins/content/facebooklikeandshare/facebooklikeandshare.php on line 45

 

 

Práve teraz je čas zbierať bazu a ako každoročne pripravujeme z nej bazový sirup, ktoré naše deti milujú. Zopár bazových kvetov nasušíme aj na čaj – v zime pomôže pri horúčkach.

O baze koluje veľa legiend a mýtov, napríklad vo Francúzsku sa hovorí, že na každom kvete sedí víla. Je to z toho dôvodu, že keď začal byť svet ľudí zlý, ukryli sa víly do bazy – každá na jeden kvet. Hovorí sa, že vetvička bazy vás ochráni pred zlými duchmi a čarodejnicami. No a v neposlednom rade sa o bazovom kríku hovorí ako o bráne do života a smrti. Každá časť kríka, kvety a listy obsahujú silu a dobro, čím ochraňuje ľudí a príbytky pri ktorých rastie. No a temné sily putujú cez konáriky a drevo do podsvetia.

 

A možno ste nevedeli, ale z bazového dreva sa vyrábajú fujary a píšťaly – koncovky. Drevo na fujary sa zbiera v zime a baza musí rásť na mieste, kde nie je počuť zvonenie kostolných zvonov a šum potoka.