Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentfacebooklikeandshare has a deprecated constructor in /home/nv015300/www_root/plugins/content/facebooklikeandshare/facebooklikeandshare.php on line 45

 

Je asi najznámejšia rastlinka, ktorú sme spoznali už ako deti. Neraz sme od mamky počuli: „Daj pozor, popŕhliš sa!“ Aj keď je známa hlavne svojou pŕhlivosťou nemali by sme ju odsúvať na okraj záujmu. Vyniká  svojimi protizápalovými a dezinfekčnými účinkami, pôsobí tonizujúco, zlepšuje látkovú premenu, je močopudná a je výborným prostriedkom pri detoxikácii organizmu. 

Nájdeme ju takmer všade, rastie pri plotoch, na rumoviskách, medzi krovím a na voľnej pôde. Obľubuje vlhké pôdy s vyšším obsahom dusíka. Pri jej zbere je dobré použiť rukavice, ktoré chránia proti nepríjemnému pŕhleniu. 

 

 

 

Zber: Žihľavu zbierame od apríla do septembra. Zbierame vrcholky rastliny cca 10cm. Vždy dbajme na to, aby rastliny rástli na čistom mieste, ďaleko od ciest a prašných miest. Na jeseň je rovnako účinná ako prvé jarné lístky – vhodné do šalátov, praženice. Na jeseň je dobré robiť si odvar zo žihľavy, začo sa nám odvďačia najmä naše vlasy, ktoré sú po lete unavené a vysušené. Aj keď je najúčinnejšia čerstvá , ak sa ju rozhodneme usušiť nezabudnime, že ju môžeme skladovať najviac rok – potom sa účinné látky strácajú.

Účinky: Žihľava obsahuje vitamíny C, B, provitamín A, a bohatá je aj na železo, horčík a vápnik. Čaj zo žihľavy lieči obličky, žlčník, pečeň, je výborným pomocníkom ktorý pomáha pri anémii, alergii, bojuje proti bolestiam hlavy a podporuje metabolizmus. Priaznivo ovplyvňuje činnosť  čriev a pôsobí  močopudne. Žihľavový čaj pomáha  artérioskleróze, chronickým bolestiam kĺbov i osteoporóze.  Žihľavu by si mali dopriať určite aj cukrovkári, pretože znižuje hladinu krvného cukru. Žihľavový čaj riedi a čistí krv, odstraňuje vyrážky a farebné nerovnosti pokožky, odvodňuje telo a prečisťuje pečeň. Táto bylinka je tiež prírodným zdrojom serotonínu – teda látky, ktorá pôsobí antidepresívne a vyvoláva v človeku pocit šťastia.

Použitie:  pri reumatických bolestiach a problémoch so zlatou žilou sa odporúča sedací kúpeľ. Do napustenej vane  vlejeme 200g  pripravenej bylinky. Pri reumatických bolestiach sa postihnuté miesto jemne poklepe čerstvou pŕhľavou.  Pri vypadávaní  a proti mastným vlasom je dobré, vlasy po umytí opláchnuť  žihľavovým čajom.

Čaj: Na jednu šálku vody použijeme jednu väčšiu čajovú lyžičku prevarenej vody, nemusí byť vrelá. Necháme 5 minút lúhovať.  Veľmi účinná je aj trojtýždňová očistná kúra na jar. Čaj pijeme najlepšie z čerstvo natrhaných listov, prvú šálku by sme si mali dopriať hneď ráno nalačno. Teplý odvar pijeme pomaly po dúškoch trikrát denne. Čaj vždy pripravujeme čerstvý, priamo pred použitím.

Žihľavu používali na liečenie už pred dvetisíc rokmi. Vylisovanou šťavou potierali miesto po uštipnutí  hadom alebo škorpiónom J-