Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentfacebooklikeandshare has a deprecated constructor in /home/nv015300/www_root/plugins/content/facebooklikeandshare/facebooklikeandshare.php on line 45

 

Tak sme tu opäť s nejakým dobrým tipom na teplé jesenné dni babieho leta. Pri prechádzkach prírodou iste natrafíte na krásne červené šípky, ktoré potešia nielen svojou farbou, ktorá vyniká medzi všetkými odtieňmi  hnedej a žltej ale i svojimi  účinkami.

Šípky sú bohaté najmä na vitamín C, ale i A, vitamíny skupiny B, K a P. Obsahuje flavonoidy,  sliznice a silice. Nezanedbateľný je i podiel vápnika a napomáha pri vstrebávaní železa. Triesloviny pôsobia blahodarne na tráviaci trakt a napomáhajú odvádzať škodliviny z tela. Pomáha pri zlepšovaní imunity, dodáva potrebnú energiu najmä v zimných mesiacoch, keď nám chýba slniečko. Chráni pred zápalmi či poškodením zraku. Spomaľuje starnutie a podporuje hojenie rán. Mali by si ho dopriať i cukrovkári.

 

Šípky zbierame v septembri až v októbri - vždy do prvých mrazov.

Sušenie šípok. Šípky môžeme sušiť  voľne rozložené na plechu alebo na papieri. Je dobré šípky prekrojiť na polovicu. Ak ich chceme sušiť v rúre – nastavíme teplotu max. na 30-40°C. Môžeme použiť aj sušičku ovocia. Je dobré sušenie urýchliť, aby sa zachovalo čo najviac vitamínu C.

Šípkový čaj je výborným prostriedkom v prevencii chorôb najmä v zimnom období.  Je lahodným nápojom, ktorý chutí aj deťom. Máme vyskúšané sladenie medom alebo cukrom z kokosových kvetov – dodá čaju nezameniteľnú chuť.